Klarinetový soubor Prachatice / O nás

    Klarinetový soubor Prachatice -  je české klarinetové kvarteto, které vzniklo 6. října 2006 v jihočeském městě Prachatice. Jedná se o komorní  hudební soubor s všestranným repertoárem. Na hudební scéně se pohybuje již více jak jedenáct let. Za svou více jak jedenáctiletou hudební dráhu absolvoval více  jak dvě stě padesát vystoupení na mnoha místech České republiky a v zahraničí (Švédsko, Belgie, Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Francie, Polsko). Členy souboru jsou klarinetisté:  Jan HovorkaPetr Chalupský, Tomáš Janoušek, Vít Neužil a zpěvačka Petra Sovová (Kůsová). 

  Mezinárodní a domácí působení                                                                                             

Klarinetový soubor Prachatice je držitelem jedenadvaceti zlatých a třech stříbrných ocenění z evropských hudebních festivalů (z let 2011 – 2019): Česká republika, Polsko, Belgie, Slovensko, Mad'arsko, Rakousko), Titulu 1.Laureát Festvalu Kultur-Karavan (Polsko) a Titulu 2.Laureát festivalu FestArt (Rakousko). Dvakrát se také zúčastnil festivalu Wind of Music ve švédském Jönköpingu (2009 a 2010) a mezinárodního festivalu Deutsches Musikfest 2013. V roce 2013 se zúčastnil Evropského hudebního festivalu mládeže Neerpelt (Belgie), 2014 mad'arského festivalu Balaton-Renesaince, několikrát vystupoval na mezinárodních festivalech Young Prague, Youbg Bohemia, Prague Christmas (Česká republika), Culture Caravan (Polsko), Mezinárodní mládežnický hudební festival a festivaly Slovak Cantat, Bratislava Cantat (Slovensko) a mnoho dalších. Soubor koncertoval v zemích jako: Chorvatsko, Itálie, Německo, San Marino, Francie, Mad'arsko, Polsko, Slovensko, Rakousko. 

  V České republice získal ve svých začátcích Cenu diváků za nejúspěšnější soubor Přehlídky komorních souborů 2009 v Nových Hradech. Poté odstartoval pozoruhodnou a úspěšnou dráhu v profesionální oblasti hudby. Zúčastňuje se pravidelně vernisáží výtvarných umělců, zahajuje významné události a tyto akce hudebně dokresluje, koncertuje pro veřejnost. Interpretuje skladby klasicismu, romantismu, baroka, hudby 20.století, ale také a především úpravy filmové a muzikálové hudby, jazzu, populárních písní, hitů. Vše ve vlastních úpravách a aranžích. Až do předčasné a nečekané smrti spolupracoval s prachatickým hudebním skladatelem a pedagogem Františkem Jančíkem (1926-2018). Jeho skladby a úpravy nadále interpretuje. Na svém kontě má šest hudebních CD. Důležitou složkou je koncertní a umělecká činnost pro veřejnost, které se věnuje velice intenzivně a rád se se svými posluchači a příznivci potkává. 

Historie a vznik souboru

   Klarinetovým souborem Prachatice prošlo od roku 2006 několik členů a klarinetistů. Původní sestavu tvořilo pět hráčů. Na tomto základu vzniklo Klarinetové kvinteto. Pětice klarinetistů přetrvala až do roku 2008. Poté byl  název souboru upraven na dnešní Klarinetový soubor Prachatice a obsazení souboru bylo již kvarteto. Stálá sestava, která trvala celých deset let byla následující: Jan Hovorka, Petr Chalupský, Tomáš Janoušek, Jaroslav Masáček. V roce 2017 nastupuje jako basklarinetista  Jiří Pecka a také přichází zpěvačka Petra Sovová. Od roku 2018 působí v souboru Vít Neužil, který hraje na basklarinet.                                                                                               
   Kdo tedy prošel Klarinetovým souborem Prachatice? V letech 2007-2017 hrál na basklarinet Jaroslav Masáček, v roce 2006 - 2007  hrál první klarinet Alexander Ragáč, mezi lety 2006 - 2008 působil v souboru Zdeněk Pudivítr jako klarinetista třetího hlasu a krátké působení v roce 2008 patřilo také Anežce Špindlerové, která tehdy hrála čtvrtý klarinet. Všichni bývalí i současní členové souboru prošli studiem Základní umělecké školy Prachatice oboru hra na klarinet. Oficiální vznik Klarinetovéhosouboru Prachatice se datuje na 6. října 2006, kdy proběhla první zkouška pětice hračů - tehdy Klarinetového kvinteta. Ještě před tímto vznikem se scházeli tehdy věkově nejstarší členové souboru Petr Chalupský, Tomáš Janoušek a Zdeněk Pudivítr jako klarinetové trio, které působilo v Základní umělecké škole Prachatice v letech 2004 - .2006.

 

Diskografie 

    Přehled kompletní diskografie Klarinetového souboru Prachatice z let 2006 - 2018. / Pro více informací o jednotlivých titulech klikněte na obrázek.
Řadová alba:

 • Klarinetový soubor Prachatice 12  (2018)
 • Klarinetový soubor Prachatice Desítka X. (2017)
 • Klarinetový soubor Prachatice Café Sir Duke  (2015)
 • Klarinetový soubor Prachatice Golden Music  ( 2012)
 • Klarinetový soubor Prachatice Live From Concerts  (2010)
 • Klarinetový soubor Prachatice  (2009)
 • Klarinetové kvinteto  (2007)

Ostatní alba:

 • František Jančík a Klarinetový soubor Prachatice Vivat Muzika (2017 reed.)
 • František Jančík a Klarinetový soubor Prachatice Vivat Muzika (2013)
 • František Jančík My Music Colection (2015)
 • František Jančík Live Concert (2008)

Košík